Orvosok, tudósok, kutatók, üzemvezetők és koordinátorok dolgoznak együtt ebben az újszerű, kooperatív játékban, amely egy igencsak aktuális, (sajnálatos) mai témát feszeget. A világot ugyanis négy, rohamosan terjedő, súlyos járvány fenyegeti. A játékosok különböző szerepekbe (szakmákba) bújva igyekeznek megfékezni és visszaszorítani a betegségeket, miközben az ellenszerek kifejlesztésén fáradoznak szüntelen.
A néhány hónapja bemutatott, és meglepő sikert aratott játékot, 2-4 elkötelezett csapatjátékos játszhatja. Elvileg 10 év felett ajánlott, és viszonylag gyors ütemben játszható (Egy parti, általában 45-60 percnél nem vesz több időt igénybe).

A játék legfontosabb alkotóelemei
(Bátorság! Nem olyan bonyolult, mint ahogy az első olvasásra tűnhet…)
Szerepkártyák (5 db): A cikk elején szereplő öt szakmát szemléltetik. A játék elején kerülnek kiosztásra, és meghatározzák, hogy melyik játékos, melyik szakma előnyeit élvezi majd a parti során. Minden szerephez egy meghatározott színű játékbábú is tartozik, mely a játékos aktuális tartózkodási helyét mutatja a játéktáblán.
Játéktábla: Gyakorlatilag egy világtérkép, melyen 48 nagyváros, illetve az azokat összekötő útvonalak vannak feltűntetve.
Járvány-jelzők: Egyszerű kis fakockák, melyek látványosan szemléltetik a járványok elterjedésének mértékét. 4 különböző színt, azaz 4 különböző betegséget képviselnek. (Mindegyikből 24 db áll rendelkezésre)
Laboratóriumok: Kis (fehér) faházikók, melyeket a játékosok maguk „építenek” bizonyos városokra, hogy utazásaikat megkönnyítsék, illetve, hogy megteremtsék az ellenszerek kifejlesztésének alapfeltételét.
"Fertőzés-kártyák": A játéktáblán található 48 nagyvárost szemléltetik, az azokhoz tartozó betegségekkel együtt (színkódolva). A játék különböző periódusaiban felcsapott fertőzés-kártyák határozzák meg, hogy éppen melyik területen üti fel a fejét betegség (azaz, mely városokat kell járvány-jelző kockákkal ellátni). Ha egy felcsapott fertőzés-kártya olyan betegség terjesztésére utasít, melynek ellenszerét a csapat már megalkotta, az adott kártyát egyszerűen figyelmen kívül hagyhatjuk.
Ha egy olyan városban kellene járvány-kockát elhelyeznünk, ahol már 3 eleve jelen van, különleges esemény következik be. Ilyenkor ugyanis „járványhullám” söpör végig az adott térségen. Történik ez oly módon, hogy minden szomszédos városra egy járvány-kockát helyezünk az adott színből (Ez gyakran láncreakcióhoz is vezethet, amely nagy mértékben sietteti a játékosok bukását.)
Játék-kártyák: Gyakorlatilag egy garnitúra város-kártyából áll (48 db, hasonlóan a fertőzés-kártyákhoz, színkódolva), melyhez néhány, ún. „epidémia-kártya” és „esemény-lap” társul. A város-kártyák a játékosok utazásaihoz és az ellenszerek kifejlesztéséhez kellenek; az epidémia-kártyák a járvány gyorsabb terjedéséről gondoskodnak, míg a néhány esemény-kártya, általában pozitív képességeket kölcsönözhet a játékosoknak. A játék-kártyák a játék során folyamatosan kijátszásra és pótlásra kerülnek. Nyilvánosak, tehát a játékosok láthatják egymás lapjait; együtt tervezhetik meg lépéseiket. A „kézben” tartható lapok száma viszont korlátozott.

A játék menete (dióhéjban)
A játék elején mindenki Atlantából, a Nemzetközi Járványkutató Központ székhelyétől indul a „világ megmentésére”. A soron következő játékos 3 fázisban hajtja végre cselekedeit:
1. fázis: Akciók végrehajtása
A játékos összesen 4 akciót hajthat végre az alábbiak közül:
(akár 4, egymás után ismételt azonos akció is lehetséges)
Utazás (szomszédos városokba; város-kártyák kijátszásával egy adott városba; vagy laboratóriumok között lehetséges)
Laboratórium építése (a városok közötti utazások megkönnyítését szolgálja; mellesleg az ellenszerek kifejlesztésének helyszíne)
Gyógyítás (1 akcióként 1 kocka levétele arról a városról, ahol az illető tartózkodik)
Ellenszer kifejlesztése (5 egyforma színkódolású város-kártya eldobásával, ha az illető laboratóriummal ellátott városban tartózkodik)
Tudás megosztása (Egyazon városban tartózkodó játékosok 1 akcióként átadhatnak egymásnak egy olyan város-kártyát mely a „találkául” szolgáló várost ábrázolja. Ennek célja, hogy az ellenszerhez szükséges, azonos színű 5 város-kártya egy kézbe kerüljön)
2. fázis: Játék-kártyák pótlása: A játékos 2 lapot húz a játék-kártya pakliból.
3. fázis: Járvány terjesztése: Megadott számú fertőzés-kártya felcsapása és a járvány terjesztése a kártyák alapján meghatározott városokban.
A játék vége
A játék két, különböző kimenetele lehetséges:
Közös győzelem
A játékosok közös győzelmével végződik a játszma, ha a csapat megtalálta a negyedik betegség ellenszerét is. Ez esetben minden játékos büszkén, vállon veregetheti magát…Jó munkát végzett a járványmegelőző csoport!
Közös bukás
A játék, a csapat azonnali bukásával zárul, ha az alábbi feltételek közül akár egy is bekövetkezik:
- A járvány-jelző kockák kifogynak egy adott színből
- A „járványhullámok” száma eléri a nyolcat
- A játék-kártya pakli egyszerűen elfogy
A csapat minden egyes tagja magáénak érezheti ilyenkor a veszteséget, de…talán majd legközelebb sikerül!
Vélemény
Be kell vallanom, nem sokat játszottam még a Pandemic-kel, de első benyomásaim határozottan kellemesek. A játék előnyére válik, hogy komplex szerkezete ellenére a játékidő ritkán lépi át az 1 órát. Az első játszma során kissé tanácstalanul tengődhetünk a nagyvárosok között, de amúgy hamar ráérez az ember a kifizetődő stratégiára. Újrajátszhatósága, a közepes és a kielégítő között helyezkedik el – Változatossá teszi a játékot, hogy mindig más területen, más jellegű problémákkal kell szembesülni; mindemellett természetesen, a játék „erősségi fokozata” is állítható. Ugyanakkor nem olyan játék, amit másnap hajnalig játszana szíve szerint az ember. Általában elegendő 1-2 lejátszott parti (azok viszont nagyon is kellemesek és ingerdúsak).
Alapvetően csapatjátékosoknak ajánlott, akiktől távol áll az „önzőzés”. Minden egyes lépést ugyanis, közösen érdemes megtervezni, mintha egy többszemélyes passziánsz-játékról lenne szó. Klassz pillanat, amikor a csapatszellem felébred, és mindenki a maximumot igyekszik kihozni szakmája lehetőségeiből (meg persze kézben tartott lapjaiból). Időnként igencsak izgalmas helyzetek adódhatnak a játék során.
Kooperatív játék lévén, a Gyűrűk Ura (A Gyűrű Szövetsége) társasjátékhoz hasonlítható leginkább, a blogon szereplő játékok közül, de annál jóval komolyabb, magasabb kategóriát képvisel. Változatosabb, és valamivel mélyebb tervezőkészséget, előrelátást kíván.
Néhány lejátszott parti alapján 7.5 és 9 pont közé helyezném a játékot a 10-es skálán.
Kipróbálni feltétlenűl érdemes, ha van elég védőmaszkunk...:)
A képek forrása, a jó öreg: www.boardgamegeek.com (...mint mindig)
